Чому я вийшла на марш за права жінок

Незважаючи на все ще популярне значення свята 8-го березня, яке воно має сьогодні, насправді це не день весни, жіночої краси, тюльпанів і такого іншого. Це міжнародний жіночий день, який задумувався як день солідарності жінок у боротьбі за рівні права та емансипацію.

У справжній версії цього свята вихідний потрібен був для того, щоб вони могли вийти на марш за свої права без необхідності прогулювати роботу та без страху бути за це звільненими. Цього року в мене з’явилась можливість сходити на таку подію у Києві, і я з ентузіазмом нею скористалась.

Отже, чому я пішла на Марш за права жінок і робитиму це знову?

Наприклад тому, що в Україні досі не ратифікована Стамбульська Конвенція, яка могла б на законодавчому рівні захистити жінок від домашнього насильства.

20190308_115152_0.jpg
Феміністична альтернатива вислову “б’є — значить любить”

Депутати так бояться слова “гендер”, що не погоджуються ратифікувати документ, якщо в ньому залишиться згадка навіть про гендерно-обумовлене насильство, хоча цей термін для всього документу є доволі визначним.

20190308_115002_0

Тому що викладачі українських університетів дозволяють собі домагатись до студенток, а коли про це стає всім відомо… Нічого не відбувається. Принаймні, ще якийсь час. Так було у Рівному, коли після масштабного розслідування  керівництво навчального закладу ще довго не звільняло професора домагань.

Цього року подібну історію розповіла студентка київського вишу Клементина Квіндт. Їй теж “пощастило” мати у списку викладачів чоловіка, який нахабно загравав з нею та її одногрупницями, та навіть вривався вночі до кімнати, в якій дівчата жили під час літньої практики.

20190308_114650_0.jpg
До речі, на марші жінок Клементина теж була — на фото вона тримає плакат

Щоправда, цього професора домагань звільнили швидше, ніж рівненського героя з вищеописаного кейсу. Але охочих звинуватити студенток у тому, що вони самі винні, бо “дозволяють викладачам так з собою поводитись”, все ще було немало.

Я думаю, що на марш за права жінок варто йти і тому, що незважаючи на скасування списку заборонених українським жінкам професій, їм все ще відмовляють у доступі до робіт, що стереотипно вважаються чоловічими.

І хоча в цій сфері теж є позитивні зміни — наприклад, львів’янка, якій відмовили у конкурсі на посаду пожежниці через її стать, таки домоглася права на співбесіду, невідомо, скільки таких випадків замовчується. Та й скептичне ставлення до жінок, що хочуть спробувати себе у небезпечному ремеслі, поки нікуди не зникло.

А ще виходити на марш важливо, бо дівчаток досі виховують в першу чергу як майбутніх берегинь та хороших дружин, що мають бути мудрими й терплячими…

20190308_123546_0
А ви вже сказали гендерним стереотипам “ніт”? ))

..А потім звинувачують жертв домашнього насильства за те, що ці жінки не здатні одразу дати відсіч чоловікам-тиранам та втіки від них після першого удару. Або ж жінок, яких зґвалтували — в тому, що вони недостатньо сильно намагались вирватись, або ж взагалі “самі напросились”.

Серйозно, перегляньте коментарі під будь-якою (буквально: будь-якою) новиною на більш-менш популярному українському ресурсі про зґвалтування жінки. Я вже це писала, і повторю знову — звинувачення зґвалтованої дівчини у тому, що зробив з нею хтось інший — це такий тест для нашого суспільства на людяність, який воно провалює раз за разом.

20190308_114608_0.jpg

Ну і, звичайно ж, виходити на Марш жінок варто як мінімум тому, що досі є люди, які намагаються його зірвати. Дуже жаль, що доводиться залучати стільки поліції, щоб захистити від провокацій мирне зібрання, яке нічого не порушує.

Радує, що людей, які вважають, ніби фемінізм вбиває жінок (справді? а я думала, їх вбиває домашнє насильство), приходить набагато менше, ніж тих, хто виступає за рівні можливості для жінок і чоловіків.

Отож це тільки частина з тих проблем, які варто обдумувати, обговорювати, про які варто робити матеріали, та через які варто виходити на Марш за права жінок. І доки ці проблеми існують — я буду продовжувати це робити. І вас запрошую.

20190308_120214_0