Чи може жінка зґвалтувати?

Дисклеймер: стаття містить детальний опис сексуального насильства. 18+

Мелані Мартінез — молода американська співачка та авторка своїх пісень. Колись я планувала написати про неї статтю до рубрики Персона, щоб проаналізувати та похвалити її творчий доробок.

Але потім сталось дещо, що дуже змістило акценти.

Фото Мелані з Instagram

Декілька років тому творчість цієї дівчини дійсно мене зачепила — і не тільки через її яскраві образи та кліпи у стилі “Аліси у країні чудес”. Так, в роботах Мелані можна було побачити красиві, продумані костюми та декорації. Але найголовніше — там знайшлося місце і для соціальних проблем.

Зокрема, вона зачіпає теми ментальних хвороб, дитячих травм, дуже часто — тему нездорової атмосфери в сім’ї та болючої необхідності її приховувати. А ще одна з робіт повністю присвячена об’єктивації жіночої зовнішності та вимог до неї.

До речі, я вже згадувала про цей кліп раніше.

Так ось саме тому скандал, який стався з нею пізніше, виглядає ще більш слизьким та неоднозначним, ніж міг би виглядати.

Звинувачення

А сталось ось що: наприкінці 2017 року колишня подруга Мелані звинуватила її у зґвалтуванні. Тімоті Хеллер опублікувала детальну розповідь про те, що сталось між ними у минулому. Повну версію її посту можна прочитати тут.

Тімоті Хеллер, колишня подруга Мелані Мартінез — на фото справа

Дівчина почала з пояснення: мовчала так довго, бо сама не могла повністю усвідомити те, що з нею вчинила подруга. Але після довгих роздумів та розмов з друзями, вона все-таки наважилась.

Я тримала це в секреті роками, переконуючи себе, що це не було чимось дуже серйозним і не могло мені нашкодити. Думка про усвідомлення того, що мене згвалтувала найкраща подруга, виглядає божевільно.

За словами Тімоті, декілька років тому, коли вона якийсь час жила в Мелані вдома та почувалась їй за це зобов’язаною, та раптово почала цікавитись її сексуальною орієнтацію. А потім і вмовляти на секс протягом декількох ночей. Численні відмови Тімоті, включно з тією, в якій вона говорила, що її партнеру це не сподобається, Мелані проігнорувала.

Я ніколи не казала “так”. Я продовжувала казати “ні”

Не можу сказати, що мені легко читати деталі таких історій, а тим більше — озвучувати їх в матеріалах. Але в контексті теми жіночого зґвалтування, думаю, важливо озвучити версію Тімоті до кінця.

Ненавиджу говорити про це так відверто, бо мені жахливо незручно, але Мелані перейшла до оральних ласк, а після цього ввійшла в мене, використовуючи секс-іграшки без мого дозволу. Ось що сталось.

Тімоті наголошує, що вона знову і знову казала подрузі “ні”, однак в той момент була настільки збита з пантелику і виснажена, що «просто дозволила цьому статись».

Спільне фото дівчат з соцмереж, наразі видалене

А ще цікаво, що в коментарі до своєї історії Тімоті написала: спочатку вона планувала розповісти все без конкретних імен. Але таки вирішила вказати на Мелані, в тому числі — через її публічність.

В інтерв’ю виданню Newsweek Хеллер зазначила: для неї мовчки спостерігати, як Мартінез позиціонує себе та свою творчість як такі, що допомагають людям з ментальними проблемами, було занадто лицемірним. Мовляв, вона ж знала, що Мелані сама вчинила насильство, яке нерідко і є причиною ментальних проблем.

Народний фідбек

Реакція фанатів обох дівчат була бурхливою. Якась частина прихильників Мелані розчарувалась в ній, дехто — навпаки, підтримав. Тімоті також отримала на свою адресу потужну суміш співчуття та хейту. Наприклад, її часто звинувачували у бажанні пропіаритись на імені колишньої подруги, популярнішої від неї самої.

А фанати з країн СНГ в дусі російських телешоу порівнювали її з Діаною Шуригіною, яка «робить рейтинги» на своїй історії.

Одна з причин того, що люди не вірять в зґвалтування Тімоті — її “відверті” фото

Однак я б хотіла виділити ще одну реакцію, про яку варто поговорити детальніше. А саме – жіноче зґвалтування і чи можливе воно взагалі.

Мені нерідко доводилося чути, що люди не сприймають серйозно, а іноді навіть висміюють саму можливість того, що жінка може когось зґвалтувати. У даному випадку також були ті, хто не повірив історії Тімоті не тому, що вважали її аргументи непереконливими, а просто тому, що історія про таке зґвалтування нібито не може бути правдою.

Як на мене, тут все доволі просто. Якщо сприймати існування виключно гетеросексуально стосунків, тоді, звісно, жіноче зґвалтування в таку парадигму поглядів не вписується. Однак мені така точка зору неблизька. Я визнаю стосунки між гомосексуальними людьми повноцінними і відповідно розумію, що насилля може бути і в них.

Що ж стосується частого аргументу про чисто фізичний аспект — мовляв, з жіночою фізіологією згвалтування просто неможливе, то все знову ж таки зводиться до того, який секс визнавати повноцінним.

Якщо тільки такий, в якому беруть участь люди саме протилежної статі, і в якому при цьому обов’язково присутній пеніс, то це виключає немало варіантів інтимних стосунків між людьми, які для них є більш ніж справжніми. В тому числі і лесбійські.

Як на мене, насилля є насилля, в будь-якій парі. Навіть якщо воно не включає пенетрацію. Хоча в тій історії, яку розповідає Тімоті, вона таки була: з секс-іграшкою та без згоди самої дівчини.

Мелані не заперечує, що інцидент був, але бачить його інакше

Сподіваюсь, очевидно, що я не намагаюсь зобразити всіх жінок планети ґвалтівницями та не відстоюю право бути такими. Я хочу сказати, що не визнаючи секс (і можливі зґвалтування) між жінками, суспільство закриває очі на ще один вид насильства, який теж трапляється. Нехай і не так часто, як насильство з боку чоловіків.

Маємо те, що маємо

Після довгого мовчання Мартінез теж прокоментувала ситуацію. Але її відповідь здалась мені дуже нечіткою та розмитою, особливо якщо порівнювати її з детальною історією Тімоті. Фактично, Мелані визнала, що секс між ними дійсно був, але також зазначила, що «Тімоті ніколи не казала «ні» речам, які ми обирали робити разом».

«Але чи казала вона «так?» — прокоментувала це одна з підписниць, натякаючи на те, що мовчання не означає згоду.

І хоча у наступній заяві співачка уточнила, що «ніколи б не схилила іншу людину до того, чого вона не хоче робити», її слова все ще виглядали доволі уривчастими. Недовіру викликає ще й те, що Мелані дуже довго тягнула з обома заявами. А в кейсах, як цей – коли публічну персону звинувачують у настільки серйозних речах — рахунок на її відповідь йде на хвилини.

Наразі ці та багато інших твітів Мелані видалила зі свого акаунту

Зрештою, неможливо точно перевірити, що саме сталося між дівчатами.  Однак абсолютно точно можна аналізувати реакції, які подібні цій ситуації викликають в її учасників, а ще, що важливіше — у їхніх фанатів.

А також робити на основі цього для себе певні висновки про насильство. В тому числі й про жіноче.

Я свої описала вище, ну а вам, як і завжди, пропоную зробити власні.