Доктор Джоді: що буває з людьми, коли прибулець перетворюється на жінку

«Доктор Хто» — це британський науково-фантастичний серіал, центром сюжету якого крізь простір і час мандрує загадковий прибулець.

Він має загострене почуття справедливості, здібність заводити друзів серед землян та встрявати разом з ними в різноманітні конфлікти. А внаслідок найнебезпечніших – регенерувати в нову особистість замість помирати.

all-doctors
За 54 роки існування серіалу Доктора в ньому зіграло більше 12-ти чоловіків

Зміна

Коли близько року тому стало відомо, що тодішній виконавець головної ролі серіалу планує її залишити, букмекери почали робити припущення — кого ж запросять стати новим Доктором цього разу. На мій подив, у списку ймовірних кандидатів були жінки. Ба більше того – багато жінок.

Коли такі чутки тільки набирали обертів, вони здавались малоймовірними. Хоча ідея просування жіночих персонажів на головні ролі вже відомих франшиз ставала популярнішою, вона в той же час отримувала дуже багато агресивної критики. Що ще роком раніше сталось, наприклад, з новими «Мисливцями за привидами», які на той момент встигли презентувати тільки перший трейлер.

Отож я мрійливо створила документ з назвою «Доктором Хто вперше стала жінка», сумно на нього подивилась і відклала в найдовшу віртуальну шухляду, яку тільки змогла знайти. Я була впевнена, що він не знадобиться мені ще мінімум років п’ять. Але незабаром сталось щось неймовірне.

Коли в липні 2017 року канал BBC у короткому відео-ролику представив глядачам нового Доктора, виявилось, що за його капюшоном ховалось жіноче обличчя.

Реакція фанатів

Здавалось, здивувати фанатів «Доктора Хто» наразі — вкрай важко. Адже за 36 існуючих сезонів вони бачили вже немало: представників всіх можливих і неможливих рас, різноманітні стрибки в часі, а також декілька кінців світу. Однак новина про те, що Доктор регенерує в жінку, була несподіваною навіть для найдавніших прихильників цієї ідеї. Витримали таку зміну, здається, не всі.

Звісно, варто зауважити, що регенерація вже звичного людям Доктора – це завжди певний стрес для його численної аудиторії по всьому світу. Котра ніколи не була готова одразу ж радо зустріти нового обранця на роль їхнього улюбленця. Однак якщо Мета Сміта критикували як замолодого, щоб стати Доктором, а Пітера Капальді як, навпаки, – застарого для цього, то Джоді Віттакер дісталось й з інших причин.

20116828_1952889814725036_6459957856853444112_o
Перша поява Тринадцятої (Джоді Віттакер) в офіційному тізері

Так, багато глядачів від душі «пройшлись» по зовнішності акторки, оцінюючи її через призму сексуальної об’єктивації. Огидні коментарі про окремі частини тіла жінки вони залишали не тільки на фанатських форумах, а й на офіційних сторінках серіалу в соціальних мережах.

Інші фанати такої поведінки не зрозуміли і відреагували на неї по-своєму. Так, багато з них записали відео-ролики, в яких висміяли хейтерські коментарі про Джоді Віттакер та жінок. Хтось навіть зняв комедійну постановку. За її сюжетом обурені статтю нового Доктора глядачі телефонують на гарячу лінію серіалу та висловлюють все, що вони думають з цього приводу.

Gender Bender

Що ж стосується прийому зі зміною статі відомого персонажа з чоловічої на жіночу, то він — не новий. Задовго до появи у кіно та серіалах його використовували у коміксах. Це дозволяє вполювати двох зайців одночасно: по-перше, задовольнити стрімко зростаючий попит аудиторії на яскравих жіночих персонажів. А по-друге — не ризикувати при цьому рейтингами, вкладаючи гроші в створення абсолютно нових, нікому не відомих персонажок.

Але фанати такими змінами часто лишаються невдоволені. Не тільки ті, кому не подобається зростаюча кількість жінок на екрані, а й ті, хто навпаки вболіває за їх просування у великі франшизи. Бо хоча до недавнього часу така репрезентація і була для глядачок чи не єдиною можливістю побачити сильних героїнь, все-таки унікальні історії цікавіші за дещо перероблених «клонів» чоловічих персонажів.

Та навіть такі ситуації далекі від зміни, яка відбулась в «Докторі Хто». Адже за його оригінальним сюжетом цей прибулець походить з раси Повелителів Часу, які теоретично можуть регенерувати хоч у фіолетову тумбочку з 37-ма мізками. Тобто людина жіночої статі – геть не найнесподіваніший варіант, якого можна було очікувати.

multifandom.ru_2608 (1)
Дванадцятий Доктор (Пітер Капальді) та Міссі (Мішель Гомес)

До того ж, повелителі часу в цьому серіалі вже не раз регенерували в жінок і навпаки. Яскравий приклад – заклятий друг та ворог (не питайте) Доктора на ім’я Майстер, який супроводжував його від початку історії, а потім якось регенерував у Міссі. Тоді частина глядачів також не одразу зрозуміла це нововведення, але аж такої негативної реакції, як поява Тринадцятої, воно не отримало.

Поява Докторки

Сама ж Джоді Віттакер у інтерв’ю порадила фанатам не лякатись її статі, мовляв це – лише одна з тих нескінченних змін серіалу, які фанати вже переживали не раз. І завдяки яким, до речі, він і досі існує.  Також, за її словами, це дуже захопливий час для «Доктора Хто», який і є втіленням всього захоплюючого в змінах.

Врешті решт, офіційно ця зміна вступила в силу наприкінці минулого року, коли Докторка вперше з’явилась в серіалі. А саме – в різдвяному епізоді, після регенерації свого попередника. За менш ніж півтори хвилини на екрані вона встигла: зрадіти своєму новому втіленню (Oh, brilliant!), не впоратись з управлінням свого космічного корабля та успішно з нього впасти.

За що одразу ж отримала насмішку від журналіста, який іронічно трактував цю сцену як доказ правдивості стереотипу про жінок за кермом. Щоправда, пізніше заголовок його матеріалу був змінений на більш нейтральний. Втім, деякі фанати також занепокоїлись — чи не підіграє, бува, серіал цьому кліше?

Але навряд можна назвати всі ці реакції обґрунтованими. Бо неможливість нормально керувати машиною часу в перші години після регенерації – вже серіальна традиція, а не виключення для Доктора. Так, Одинадцятий в перші секунди після свого оновлення не тільки мав певні труднощі з управлінням ТАРДІС, а й ледь не випав з неї – майже так само, як і нова Докторка. А от Дванадцятий в такий відповідальний момент взагалі забув, як нею керувати.

Screenshot_4
Тринадцята Докторка у перші секунди свого існування

Ще один цікавий момент різдвяної серії – поведінка 1-го Доктора, котрий через часову помилку потрапляє у пригоду пліч-о-пліч з 12-м Доктором та його супутницею Білл Поттс. На адресу якої виголошує доволі недвозначні фрази про те, що жінки створені для прибирання та й взагалі «дуже тендітні створіння».

Те, як десь Дванадцятий червоніє через недолугі ремарки Першого і невдало намагається змусити його замовкнути – чудова метафора нашого сьогодення. Нехай зміни, які переживає наше ставлення до різноманітності, і які, скоріше за все, були б відкинуті минулими версіями нас самих, стають помітними не за один день, але вони таки відбуваються. І відбуваються вони просто зараз.

Наостанок хочеться додати: ніхто з нас не народився з розумінням того, наскільки важливо ставитись до людей різних статей, кольорів шкіри, сексуальних орієнтацій, а також до людей з різним досвідом – наприклад, жертв різноманітного насилля – без упереджень. На жаль, багатьом з нас не пояснили необхідності цього розуміння ні в сім’ї, ні тим паче в школі або в університеті.

Часто все відбувається навпаки – з раннього дитинства ми засвоюємо токсичні стереотипи стосовно себе та інших людей через родичів або навчальні заклади. Але це змінюється – з нашим власним дорослішанням та з дорослішанням людства як такого. Ці зміни відбуваються просто зараз, і нова Докторка — ще одна доволі природна частина цих змін. Яка, до того ж, геть не конфліктує з канонічним сюжетом серіалу.

UD4APa5ho1E
Джоді Віттакер на виставці фанатських малюнків з Докторкою

В будь-якому випадку, в цьому всесвіті все ще існують майже чотири десятки сезонів серіалу з більш ніж 12-ма видатними Докторами. А значить — ті, кому жіноча зміна видалась все-таки надто різкою, завжди зможуть повернутися до цієї комфортної та звичної для них частини улюбленої історії.

Але навіщо ж, ніби невчасно впійманий плачучими ангелами мандрівник у часі, застрягати в минулому, коли майбутнє вже чекає на нас і сповнене найбожевільніших пригод? Звісно, вибір за вами…

Однак дозвольте дати пораду — не варто позбавляти себе нових світів та неймовірних сюжетів тільки через те, що Доктор тепер не схожий на вас або більше не відповідає вашим звичним уявленням про нього. Можливо, давши всесвіту шанс здивувати вас, одного дня ви здивуєте самі себе.

giphy
за свіжі ідеї та допомогу в перетворенні цієї статті на більш привітну до читача дякую Юлії Бернацькій