6 сексуальних кліпів без сексуальної об’єктивації

У наші дні знайти музичне відео без зведення жіночого образу в ньому до об’єкту, що відповідає жорстким стандартам так званого male gaze, — нечаста вдача. Адже музична індустрія, як і вся інша поп-культура, пронизана сексуальною об’єктивацією.

Femline пропонує найкращі перлини з суб’єктивної колекції та об’єктивні коментарі до них. Бо хоча кожна з цих робіт є хорошим прикладом несексистського зображення жіночої сексуальності, деякі з їх авторок транслюють дуже неоднозначні погляди стосовно боротьби за рівні права.

THE HARDKISS

TONY, TALK! – це історія про містичні знаки долі та наслідки їх ігнорування. За словами солістки українського гурту Юлії Саніної, ідея зняти кліп в мексиканському стилі з’явилась одразу, як було готове аранжування до пісні. Слідом виникли образи сексуальних дівчат, розмальованих в стилі Día de los Muertos.

І хоча кліп має багато недвозначних метафор, а героїні в ньому справді дуже сексуальні, ви не побачите там навмисно вульгарного акценту на окремих частинах їхніх тіл. Але побачите їх настрій та навіть деякі прояви характеру. А значить — творцям цього відео вдалося обійтись без сексуальної об’єктивації.

SELENA GOMEZ

Офіційне відео на пісню FETISH попри сонячність його першої сцени має доволі моторошну амтосферу. А ще — незвичайну для пісні з романтичним підтекстом головну героїню. Сексуальність дівчини тут передана не через детальні кадри частин її тіла різного ступеня оголеності, а через її дії, погляди, мову тіла. Об’єктивуючо-неприродні пози відсутні.

Кліп спровокував появу багатьох фанатських теорій про його зміст. Хтось припустив, що це — про потяг до забороненого плоду.  Іншим здалось, що у тексті пісні героїня звертається до свого чоловіка, який схильний її ідеалізувати та не сприймати такою, якою вона є, включно з її фантазіями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 кліпів про сексуальну об’єктивацію та насильство

Сама ж Селена Гомез пояснила, що дана робота більше про горор, аніж про сексуальні фантазії. Для неї цей жанр — один з тих, що якнайкраще підходять для зображення сильної жінки. Проте раніше вона втілювала образи, сконцентровані на почуттях до чоловіків, а не на власних історіях. За це її критикувала співачка Лорд, публічно назвавши таку репрезентацію жінки антифеміністською.

MARINA AND THE DIAMONDS

У кліпі на пісню FROOT валлійська співачка розповідає про пригоди на романтичному фронті та звертається до чоловіка, підбурюючи його до більш активних дій. Може здаватись, що посил тексту метафорично репрезентує жінку в пасивній позиції – через образ стиглого фрукта, який тільки і може, що чекати, коли його зірвуть.

Однак у відео вона демонструє різні емоції, активну міміку. Її зовнішній вигляд та образ загалом містять індивідуальні риси. А ще чоловіча постать, хоч і присутня в кліпі, не заважає головному акцентові візуальної історії сконцентруватись навколо почуттів саме головної героїні.

ALLIE X & VERITE

У відео-варіанті синглу CASANOVA обидві співачки постають в яскравих оверсайз костюмах та багато взаємодіють одна з одною. Помітно, що героїні почуваються впевнено, хоча співають про доволі болючу тему. Все це відбувається на тлі інших дівчат, які через однаковий колір своїх костюмів візуально скидаються на одну велику сіру пляму.

Цією роботою артистки відтворили у творчості свої переживання в реальних відносинах з чоловіками, що  зраджувати їх з багатьма іншими дівчатами. З якими теж не були чесними, і яких, очевидно, в кліпі й символізує темний міні-натовп однакових костюмів.

Отож для Allie X та VERTIE, як вони самі зазначають, робота над кліпом ознаменувала важкий, але необхідний процес виходу з токсичних стосунків, а після цього — можливість по-справжньому приєднатись до жіночого емпаурменту в момент його торжествування.

MEG MYERS

Ще один яскравий приклад того, що тема сексуальності може бути вдало розкрита без об’єктивації жінки — це Мег Маєрс, її глибокі пісні та кліпи. В них співачка цікаво, іноді навіть сюреалістично інтерпритує власні романтичні почуття та сексуальні фантазії, не вдаючись при цьому до грубого оречевлення свого образу.

Також зазвичай жінка надає перевагу зручному одягу, не витрачає часу на ідеальну зачіску та майже не користується макіяжем — як в житті, так і на екрані. А ще іноді вона не носить бюстгальтер, за що регулярно отримує від чоловіків купу моторошних коментарів під своїми музичними відео на YouTube.

TATARKA

PUSSY POWER – кліп, в якому знімали і знімались виключно дівчата. Тут фігурують цікаві образи владних жінок з 90-х, однак жодної сексуальної об’єктивації в кліпі немає. Все це разом з відомим гаслом у назві пісні наштовхує на думки про відповідний феміністичкий контекст, наявність якого співачка підтвердила в одному зі своїх інтерв’ю.

Однак пізніше, відповідаючи  на питання про бодіпозітив та фемінізм у своєму відео, вона не тільки вкрай негативно висловилась про ці явища, а й продемонструвала повне їх нерозуміння. На додачу в особистому акаунті висміяла блогерку, що публічно розповідає про сексизм та вболіває за жіночі права.