Донька на троні: Іванка Трамп

Перша донька мультимільйонера та президента США Дональда Трампа з народження була приречена на популярність. Однак після перемоги її батька на президентських перегонах Іванка потрапила під прицільну увагу ледь не всього світу.

Хто така Іванка Трамп? Раніше – права рука батька та жорстка управлінка у Trump Organization, а наразі – його радниця у Білому Домі. Виховуючи трьох дітей, вона встигла не тільки докласти руку до сімейного бізнесу, а ще і заснувати власну лінію одягу для ділових жінок і видати дві книги про кар’єру: «The Trump Card» (2009) та «Women Who Work» (2017).

Ранні роки та початок кар’єри

Важко назвати self-made людину, що народилась в привілейованій сім’ї мільйонера. Та варто розуміти, що це не завжди визначає її долю. Адже шанс народитись у багатій родині не гарантує його раціонального використання та блискучих особистих досягнень в майбутньому. Для цього також необхідно багато працювати, чим Іванка і почала займатися в 16 років.

149000716958cfb4818b6ff0.91592219
Іванка почала працювати у 16 років, спробувавши себе у модельному бізнесі

Тоді вона за прикладом матері розпочала свою роботу у модельному бізнесі. Першою з вагомих робіт Іванки саме як моделі стала поява на обкладинці підліткового журналу «Seventeen». Після закінчення коледжу вона тимчасово залишила світ моди та знайшла себе в сфері нерухомості.

Певний час вона була телеведучою у телешоу Трампа «The Apprentice», а також з’являлась у епізодичній ролі доволі відомого серіалу «Gossip girl» разом з чоловіком.

Передвиборчі перегони та Білий дім

У 2015 році Іванка Трамп публічно підтримала свого батька в планах боротись за крісло президента Об’єднаних Штатів. Саме вона представляла Трампа на партійному з’їзді як кандидата в президенти, хоча за традицією це мала зробити потенційна на той момент перша леді Меланія Трамп.

Після приголомшливої перемоги Трампа постало питання про подальші зміни в кар’єрі його дітей. Іванка повідомляла про наміри залишити посаду в Trump Organization, щоб зайнятись переїздом родини та максимально дистанціюватися від можливої діяльності у Білому Домі. Преса поставилась до цієї заяви не надто довірливо – мовляв, важко уявити людину з такими лідерськими якостями, як в Іванки, у ролі домогосподарки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поразка Гілларі Клінтон: сексизм чи справедливий результат?

58b4465c01fe5818378b4f4b
Іванка особисто представляла батька як кандидата в президенти

І справді – незважаючи на попередні заяви, зовсім скоро вона отримала власний кабінет та в Білому домі. Наразі вона разом з батьком активно бере участь в офіційних зустрічах та закордонних візитах, а також налагоджує контакти з тими світовими лідерами, з якими йому спільну мову знайти не вдалося.

Це стосується також демократів та правозахисників, які найбільше засуджують політику Трампа. Схоже, силами Іванки вдається зберегти принаймні якийсь баланс між цими протилежними полюсами. Наприклад, вона переконала президента не відміняти програму Обами з захисту представників ЛГБТ-спільноти.

Фейковий фемінізм

На сайті бренду жіночого одягу «Ivanka Trump» вказано, що вона – адвокат з просування освіти для дівчат та жінок, з розширення їх прав та можливостей.  І справді, керівні посади в її компанії займають виключно жінки. На прикладі власного бренду вона також показала необхідність введення оплачуваної декретної відпустки для співробітниць, яка не гарантована законом США  та є нетиповою для республіканців. Цього року Іванка випустила книгу для успішних мам, які поєднують кар’єру та виховання дітей.

heres-what-ivanka-trump-posted-on-instagram-during-her-fathers-biggest-controversies_1
Іванка виступає за розширення жіночих прав, але її версія фемінізму часто зазнає серйозної критики

Але є одне «але». Її боротьба за жіночі права регулярно зазнає серйозної критики.  Видання The New York Times вщент розкритикувало фемінізм Іванки Трамп, назвавши його фейковим. Це ж видання окреслило поради працюючим мамам, які Іванка викладала в своїй книзі «Women Who Work», нереалістичними та небезпечними. Американки та деякі бренди одягу навіть почали бойкот її лінії одягу для жінок через те, що не хочуть підтримувати бізнес жінки, яка погоджується із шовінізмом свого батька.

Постає питання: Чи доречні ці звинувачення? Схоже, що в її фемінізму є таки темна сторона, про яку так галасують критики Іванки Трамп. Адже суперечливість прослідковується ледь не у всіх її подібних ініціативах.

А саме – усі керівні посади в компанії Іванки займають жінки, але журналісти заявляють про нелюдські умови праці на її виробництві. Вона говорить про важливість лідерства жінок, але не засуджує сексистську риторику батька щодо них. Дає поради працюючим жінкам, що суміщають роботу з сім’єю, але не зважає, що вони  можуть бути нереальними без такої ж грошової «подушки безпеки», як в неї самої. Просуває оплачуваний декрет, але наголошує, що дітьми має займатись жінка.

ivanka-tramp-5
Іванка Трамп – впливова фігура в світі політики, який традиційно вважається чоловічим

Отже користуючись досягненнями фемінізму, Іванка Трамп будує кар’єру бізнес-вумен та політкині, щоб просувати при цьому патріархальну модель поведінки. Модель працюючої, самостійної жінки, яка однак все-рівно не відходить від традиційної ролі «берегині», що керує домашнім господарством та вихованням дітей.

Отож скрізь феміністичну призму образ Іванки Трамп виглядає дуже і дуже суперечливим.  Але в умовах багатовікової відсутності публічних впливових рольових жіночих моделей не можна повністю заперечувати його цінність.

Врешті решт, Іванка Трамп – це хоч і суперечлива, але вагома рольова модель впливової жінки, що пробилась не тільки в світ моди, але й до світу бізнесу та політики, що традиційно вважаються чоловічими.