Українські телешоу як ретранслятор гендерних стереотипів

З виходу першої газети в світ та до появи масштабної системи масових комунікацій світогляди їх авторів пронизують усі повідомлення, які вони доносять до читачів.

Звісно, в наші дні немало видань позиціонують себе як такі, що подають лише об’єктивні факти.

Особисті погляди журналістів не завжди є обов’язковим атрибутом кожного з адресованих ними широкому загалу меседжів. Але безпосереднім фундаментом та мотивом виникнення будь-якої статті або телесюжету виступають саме вони.

Гендерні стереотипи в ЗМІ

Отже існування журналістики неможливе без впливу особистих поглядів журналістів на їх роботу, а значить – неможливе воно і без стереотипів. В тому числі і гендерних.

В той же час кожне ЗМІ відіграє роль такої собі експериментальної лабораторії з перевірки старих уявлень на міцність. Та деякі з них не тільки не пробують відкидати шкідливі стереотипи, а й активно їх ретранслюють під час створення та релізу свого контенту. Найчастіше такий підхід можна прослідкувати в телепередачах.

Гендерні стереотипи — це переконання, згідно яких людина обов’язково повинна відповідати набору очікуваних зразків поведінки в залежності від своєї статі. В суспільстві з нав’язаними гендерними установками статеві відмінності чоловіків та жінок переважають над їх індивідуальними особистісними якостями.

У боротьбі за рейтинги засоби масової інформації нав’язують вже існуючі згубні стереотипи своїй аудиторії, прикриваючи це комічністю. Українські телеканали купують права на закордонні шоу відповідного змісту, аби адаптувати до місцевого глядача та розважити його. Та чи задумуються вони, як такі розваги впливають на глядача? Чи розуміють вони, яку «ведмежу послугу» роблять суспільству?

Яскравий приклад такої передачі – українська адаптація американського шоу «Battle of the Sexes». Шоу «Хто зверху?» на одному з провідних вітчизняних телеканалів фактично повністю збудоване на стереотипних гендерних переконаннях.

То хто ж зверху?

В рамках заданого формату в шоу змагаються жіноча та чоловіча команди знаменитостей. За допомогою різних конкурсів вони виявляють, хто з них найкращий. В цьому описі, здавалося б, нічого дискримінаційного немає. Проте при детальному аналізі можна побачити не таку невинну картину.

Питання виникають вже на етапі представлення вболівальників та безпосередньо учасників змагань одне одному та глядачам. До чоловіків звертаються як до «джентльменів», серед чиїх заслуг відмічають професійні якості та кар’єрні успіхи. Жінок представляють виключно як «красунь», відводячи їм роль секс-символів, основною цінністю яких є молодість та краса тіла. В той же час їхні професійні якості іноді перелічують, але тільки як другорядні.

Що ж стосується вболівальників, то дівчат і тут представляють як «найкрасивіших», а  хлопців – просто як «найкращих». Тобто представниць жіночої статі знову оцінюють за єдиним критерієм – їх зовнішністю.

TV with a picture of a girl, his eyes through the hole.

Загалом під час конкурсів жінок позиціонують як слабких, проте вкрай емоційних особистостей. Вони представлені як схильні до переживань, зосереджених в основному навколо прагнення привабливо виглядати та втримати чоловіка біля себе. Чоловікам же відведена роль відсторонених від сім’ї людей, для яких прагнення батьківства – щось дивне та нехарактерне. Вони постають холоднокровними, неакуратними та нездатними до співчуття.

Стереотипами виховують натовпи, а не особистостей

Такі шоу – не виключення з правил, а скоріше норма для сучасного вітчизняного телебачення. Незалежно від тематики передачі в ній зазвичай можна напоротись на цілий «набір» стереотипних тез – від фетфобії  (презирливе ставлення до «товстих») до слатшеймінгу (осудження жінки за її сексуальні бажання та поведінку). Але найчастіше чоловіків та жінок зачіпають саме через стать.

«Поговорюють, що обирати м’яч потрібно так само відповідально, як і жінку» – розповідає ведучий популярного шоу про подорожі «Орел и Решка». «М’яч так само має бути красивим і приємним на дотик, коли ви захочете його вдарити!» – іронічно закінчує він. Важко уявити ситуацію, в якій аналогічний жарт на адресу чоловіків не спричинив би скандалу.

В українському шоу «Холостяк» стереотипи помітні вже з перших хвилин. Протягом ефірного сезону майбутній наречений ходить на побачення з 25 кандидатками на роль його потенційної дружини. Це подають як романтичну чоловічу пригоду, під час якої він просто шукає кохання всього життя. В той час як аналогічну поведінку учасниць шоу нарікли б занадто розпущеною. При цьому холостяк не соромиться безцеремонно оцінювати тіла жінок та обирати найкращу з них за цим та іншими критеріями, немов м’ясо в магазині.

А назва передачі «Зважені та щасливі» взагалі звучить як знущання. Звісно, учасників регулярно зважують, але щасливими з оглядом на випробування їх назвати важко. Непритомності на тренуваннях сприймають як справедливі жертви заради оздоровчого схуднення. Товстих людей позиціонують як таких, які не можуть бути успішними (у випадку з чоловіками) або мати повноцінну сім’ю (якщо мова йде про жінку).

Це лише підживлює стереотип про те, що товсті – обов’язково невдахи, неспроможні до праці та негідні особистого життя. А доступ до цих земних благ їм може відкрити тільки чудотворне схуднення. І це не дивлячись на те, що велика вага не завадила декому з учасників створити щасливу родину або побудувати достойну кар’єру ще до проекту.

television-1

Бездумне поглинання інформації призводить до вкорінення нав’язаних стереотипів, що заважають особистостям розвиватись, натомість виховуючи натовп. Вимагаючи від нас орієнтуватись на вигадані недосяжні зразки  «справжнього чоловіка» та «справжньої жінки», медіа успішно маніпулюють нашим світоглядом та самооцінкою.

Отже глядачі повинні аналізувати розваги та інформацію, які нам пропонують. Кожен з нас має самостійно та свідомо вирішувати, чи влаштовує його контент, створений на основі стереотипних, нерідко образливих переконань. А не легковажно покладатись на когось, хто обере передачі та життєві погляди для нас за нас же самих.