5 кліпів про об’єктивацію та насильство

Музика – це не тільки якісний мікс гарної мелодії та сильного вокалу, адже митці не завжди відокремлюють свої роботи від  поглядів на суспільні проблеми. Навпаки – для багатьох з них творчість є продовженням власного світогляду.

Femline пропонує до вашої уваги суб’єктивну добірку музичних відео, кожне з яких найяскравіше розкриває теми  сексуальної об’єктивації жіночого тіла в мас-медіа а також сексуального та домашнього насильства.

Нав’язливий макіяж

Головна героїня  ролику «Girl, You Don’t Need Make up» наносить макіяж, аж доки група хлопців не починає переконувати її, що це зовсім не обов’язково. Однак після того, як дівчина  таки прислухається до порад та вмивається, вражені природним виглядом її обличчя вони різко змінюють свою думку.

Жінкам часто доводиться чути оцінюючі, а іноді й протилежні коментарі щодо свого макіяжу або його відсутності. Головний посил цього кліпу – кожна може робити зі своїм обличчям все, що вважає за потрібне, не зважаючи на думку суспільства.

У зйомках цього ролику взяли участь хлопці з музичного гурту One Direction. Сама ж американська комедіантка Amy Schumer  не вперше висміює стандарти краси, які вимагають засудження кожного, хто не відповідає їм бодай за одним критерієм.

Небезпечні стандарти краси

На початку кліпу «Mrs. Potato Head» молода дівчина дивиться  рекламу про пігулки для схуднення та розкішні перуки. Через деякий час ретро-телевізор демонструє їй іншу історію. На цей раз про жінку, яка отримує від чоловіка неоднозначні подарунки – ті ж самі чудодійні таблетки та оплату пластичних операцій.

Справа в тому, що він не зовсім задоволений зовнішністю коханої та змушує її відповідати власним уявленням про прекрасне.

Відео, яке американська електро-поп виконавиця Melanie Martinez презентувала минулого року, вона режисирувала самостійно. Співачка не давала розлогих коментарів щодо сюжету ролику, але цього і не потрібно – історія, що покладена в його основу, говорить сама за себе.

Сексуальна об’єктивація

Отож нездорові відносини з макіяжем та пристрасть до пластичних операцій – не завжди  свідоме бажання жінок. Часто це  забаганка їхніх чоловіків або наслідок постійної репрезентації жіночого тіла в медіа як об’єкта, існуючого виключно для сексуального задоволення глядача. Саме про це йдеться в роботі «Hard Out Here» британської співачки Lily Allen.

На початку кліпу ми бачимо, як жінці роблять операцію з видалення ваги, під час якої чоловіки критикують стан її тіла. Після цього головна героїня танцює сексуалізовані танці з іншими дівчатами, а чоловік повчає їх, як робити це максимально ефективно.

Співачка не соромиться відкрито заявляти про свої феміністичні погляди та демонструвати їх у своїх роботах. Ця пісня – не тільки її повернення до кар’єри у 2013-му році  після довгої перерви. Це також її протест сексизму в музичній індустрії та насмішка над продюсерами і знаменитостями, які активно просувають образ одержимою своєю зовнішністю жінки.

Сексуальне насилля

Сексуальна об’єктивація тісно пов’язана з сексуальним насильством, яке теж знайшло відображення в музиці. Пісня та офіційне відео «Till it happens to you» кардинально відрізняються від зазвичай яскравої творчості співачки Lady Gaga.

Чорно-білий відеоролик розпочинається з попередження про те, що його вміст емоційно тяжкий, але відображає щоденну реальність. Відео розповідає історії декількох дівчат, яких зґвалтували, та показує їхні переживання після цього.

Приблизно за рік до релізу співачка зізналась, що і сама у віці 19-ти років стала жертвою власного продюсера, значно старшого від неї. Вона зазначила, що була неймовірно травмована зґвалтуванням та довгий час просто не могла зізнатись собі в тому, що сталось. На реабілітацію знадобились роки.

Домашнє насилля

Проблема домашнього насильства також не залишила митців байдужими. Автор хіту «Take me to church» Hozier зняв кліп про пару, в якій чоловік постійно б’є жінку.

Ролик складається зі сцен щасливого спільного життя подружжя, що чергуються з кадрами, на яких головна героїня змиває макіяж. Під шарами косметики поступово проявляються синці. Після чергових вибачень чоловік прикриває прядкою жінчиного волосся синець, який сам же і залишив на її обличчі.

Сумну історію кохання «Cherry wine»  Hozier  презентував до минулорічного дня Святого Валентина. За його словами, композиція покликана звернути увагу суспільства на проблему домашнього насилля, яка часто зачіпає одразу декілька поколінь та підтримати людей, що втягнуті в цикл насилля в сім’ї.