П’ять тем серіалу «Вікторія», які доводять, що він — феміністський

«Вікторія» — драматичний серіал каналу ITV, що розповідає про ранні роки правління відомої та впливової британської королеви Вікторії, відомої своїм впертим характером.

Теми, що підіймаються у «Вікторії», наглядно демонструють, що питання рівноправного з чоловіком положення жінки в суспільстві було актуальним у всі часи. А ракурс, під яким ці теми подаються глядачеві, взагалі дозволяє назвати цей серіал феміністським. Ось деякі з них:

Доньки-матері

Більшість культових сюжетів поп-культури, на яких росли я та мої однолітки, були збудовані навколо зв’язки персонажів батько-син та практично не приділяли ніякої уваги аналогічним лініям жіночих персонажів. А якщо в якихось відомих історіях того часу центральне місце і відводилось дівчині, її матері там зазвичай діставалась зовсім незначна роль. Або ж вона взагалі помирала задовго до початку розповіді. Можете згадати маму хоч однієї з героїнь Disney, яка була б живою під час основних подій історії та якось суттєво на них впливала б? Я теж ні.

Серіал «Вікторія» є як раз таким, в якому вагома увага приділена не тільки сюжетній лінії головної героїні, а й її відносинам з матір’ю. Завдяки цьому відрефлексувати власні сімейні проблеми через історії екранних персонажів може не тільки чоловіча частина аудиторії серіалу. Для якої, до речі, там також достатньо відповідних сюжетних ліній.

Стосунки у шлюбі

Цікаво і те, як показаний тут шлюб королеви Вікторії з принцем Альбертом Кобургом. Їх відносини аж ніяк не можна назвати простими – ще до появи спільних дітей пара постійно стикається з серйозними проблемами та, здавалось би, непримиренними розбіжностями в поглядах, що супроводжують спільне життя та спільне ведення державних справ.

jenna coleman tom hughes victoria series 2-a

Однак з часом відносини цих персонажів переростають в щось менш імпульсивне та більш вдумливе, а їх шлюб стає таким, котрий можна розглядати в якості прикладу успішної спроби збудувати здоровий та рівноправний союз, в якому подружжя вчиться долати труднощі разом. Нічого не приховуючи, не перекладаючи одне на одного відповідальність за власні рішення, та не подавляючи одне одного при цьому.

Репродуктивне насилля

Після заміжжя Вікторія постійно відчуває на собі фонове репродуктивне насилля. Вона вимушена будь-якої секунди очікувати непрошених коментарів щодо її очікуваної всіма вагітності. Складається враження, що в ній перестають бачити саму її особистість, натомість – лише можливе вмістилище для виношування дитини, про що вона сама згодом і говорить чоловікові.

Після пологів, однак, цей суспільний тиск не припиняється. Навпаки – тільки посилюється. Тепер оточуючі на чолі з матір’ю самої Вікторії з новою силою насідають на молоду королеву з розпитуваннями про те, коли вона народить другу дитину. Чим доводять і без того психологічно ослаблу після пологів молоду жінку до криків про те, що вона королева, а не плодюча корова.

Післяпологова депресія

Дякуючи своєму привілейованому королівському становищу, після пологів Вікторія позбавлена турбот вигодовування дитини та іншого догляду за нею. Не дивлячись на це, її післяпологовому стану важко позаздрити. Після народження першої ж спадкоємиці Вікторія виявляє в себе деякі симптоми того, що в сучасному світі діагностують як післяпологову депресію. Вона не відчуває всепоглинаючої любові до дитини, якої так очікує від неї суспільство. Через що тоне в почутті провини і відчуває себе відсторонено не тільки стосовно доньки, а й всіх оточуючих її людей взагалі.

maxresdefault

Враховуючи те, що зазвичай вагітність показують нам виключно як само собою зрозумілий та обов’язково бажаний поворот в житті кожної жінки, а складність материнства і реальні масштаби його можливих проблем замовчуються, репрезентація даних тем в «Вікторії» виглядає вкрай прямолінійною та більш наближеною до реальності.

Проблеми материнства та неможливість відповідати образу ідеальної матері взагалі висвітлюється в цьому серіалі доволі часто і доволі чесно. Це і не дивно, адже реальна королева Вікторія хоч і любила своїх дітей, але відкрито ненавиділа вагітність і все, що пов’язано з цим процесом та супроводжуючими його труднощами.

Варто зазначити, що даний серіал, як і безпосередньо феміністичний рух в цілому, не ставить за мету пропагувати відмову від материнства. Скоріше зробити його більш свідомим (а значить і менш травматичним) для тих, хто хоче стати матір’ю, і в той же час показати, що це необов’язково – для тих, хто не хоче.

Становище жінки в суспільстві

Не дивлячись на те, що до середини другого сезону Вікторія вже якийсь час являється реальною головою держави, що пережила не один наслідок своїх рішень, а також жінкою, що декілька разів пройшла фізичні муки пологів у ХІХ сторіччі, для багатьох персонажів з її оточення вона все ще просто дівчинка, яка недоречно вклинилася в чоловічий світ. Про що вони самі й говорять прямим текстом за її спиною.

Навіть її новонароджений син, здається, може розраховувати на потенційно набагато більшу симпатію впливових осіб тільки тому, що він принц, а не принцеса, як його мати свого часу або сестра. Про останню один з членів королівської сімї так і говорить, очевидно виражаючи думку більшості світської спільноти: «як жаль, що це всього лише дівчинка».